Tu i teraz – 6 kroków do wejścia w uważność

zdjecia-na-blog-Paulina-Danielak.png

Tu i teraz – 6 kroków do wejścia w uważność

Czy masz poczucie, że czas i życie przelatują Ci między palcami?
Wracając do domu, czujesz, że trud dnia codziennego przygniata Cię?
Może masz wrażenie, że zmęczenie przejmuje władzę nad Twoim życiem?
Czujesz, że jest w Tobie potrzeba i ciekawość, by się rozwijać?
Chcesz zadbać o siebie i swoje ciało tu i teraz?
Może chcesz wydajniej pracować?

Niezależnie od Twoich motywacji, życie w uważności to bardzo pomocna umiejętność. Dzięki niej człowiek zaczyna doceniać to co ma, czerpie doświadczenia z tego co było i z odwagą sięga po to, co ma dopiero nadejść. Mimo tego, że bycie tu i teraz jest istotne dla zdrowia, to często bywa, że jest ciężkie do osiągnięcia. Chciałabym pomóc Ci odnaleźć Twoje „teraz”.

Zaproś swoją uważność

Zacznij od wejścia w tę chwilę. Skup się na tym, co teraz czujesz? Co słyszysz?

Krok 1: Usłysz tu i teraz swój oddech

Zauważ swoje ciało. Jesteś właśnie w tym miejscu i tej czasoprzestrzeni. Oddychaj spokojnie, głęboko i miarowo. Wdech nosem, zatrzymanie i wydech ustami. Poświęć na to chwilę, zanim zaczniesz czytać dalej. Jeśli chcesz, możesz zamknąć oczy i wsłuchać się w swój oddech.

Krok 2: Poczuj swoje stopy tu i teraz

Skup uwagę na swoich stopach. Poczuj, jakie wysyłają sygnały do Twojego mózgu? Delikatnie dociśnij stopy do ziemi. Porusz palcami. Najpierw wszystkimi na raz, a w kolejnych ruchach spróbuj ruszać każdym oddzielnie.

Krok 3: Odnajdź swoje ciało

Przeciągnij swoje ciało. Poczuj je. Od stóp aż po czubek głowy. Napinaj i rozluźniaj po kolei poszczególne części ciała. Łydki, rzepki, uda, pośladki, brzuch, plecy, ramiona, przedramiona. Porusz delikatnie każdą częścią ciała, jaką jesteś w stanie ruszać. Wybierz odpowiednią dla siebie pozycję i skup się znów na procesie oddychania.

Krok 4: Oddychaj

Wdech i wydech. Powoli i miarowo. Skoncentruj się na tym, jak powietrze przechodzi przez Twoje nozdrza, wypełnia płuca i jak wypływa z nich przy wydechu. Skup się na tym tak, jakby to były Twoje pierwsze oddechy. Poczuj to uważnie.

Krok 5: Pogłęb oddychanie tu i teraz

Weź naprawdę głęboki oddech. Niech będzie tak głęboki, żeby Twoje płuca były wypełnione aż do granic możliwości. Przytrzymaj go tak długo, ile dasz radę. Wypuść powietrze z impetem. Do samego końca. Poczuj, jak Twoje puste płuca zapadają się, by w końcu zachłysnąć się kolejną porcją powietrza. Powróć do miarowego oddechu.

Krok 6: Gdzie jesteś teraz

Zapewne czytasz te słowa, bo jest coś w Twoim życiu, co ma dla Ciebie szczególne znaczenie. Przez chwilę skup się nad tym co zmotywowało Cię do tego, by być tutaj ze mną i czytać mój wpis. 

Może chodzi o Twój rozwój albo poprawę jakości Twojego życia? ByćmMoże chcesz nauczyć się nowych umiejętności i możliwości działania? Może to co Cię zmotywowało, dotyczy Twoich relacji z innymi? Może to Twoja praca albo troskliwe zadbanie o swoje ciało i zdrowie?

Przez chwilę skup się na tych wartościach, które sprowadziły Cię tutaj. Pomyśl o nich. Czy jesteś na drodze do ich realizacji w tej właśnie chwili? Jakie są blokady i trudności na drodze do urzeczywistnienia tych wartości tu i teraz?

Może jesteś w głośnym pomieszczeniu, gdzie trudno Ci skupić uwagę. A może Twoja rodzina jest w domu i zagaduje do Ciebie. Może jakieś trudne myśli wypełniają Twoją głowę.

Zauważ to i sprawdź, jaka jest Twoja gotowość do działania w obliczu tych trudności? Teraz ostatni raz weź głęboki oddech. Wdech, wydech i możesz rozświetlić uwagą całe pomieszczenie, w którym się znajdujesz.

Żyj tu i teraz

Życie tu i teraz to właśnie Twoje zaangażowane działanie. Pomimo pojawiających się trudności – działasz w kierunku swoich wartości. Czujesz całym ciałem i wszystkimi zmysłami to, co dzieje się dookoła Ciebie. Niezależnie od tego, potrafisz działać i pamiętasz o tym co za Tobą, mając na uwadze to, co przed Tobą. Myśląc o przeszłości i przyszłości, wiesz, że są one nieodłączną częścią każdego istnienia. To część Twojej drogi ku wolności.

Dziękuję Ci za to.

Jeśli chcesz dalej trenować swoją uważność, zapraszam do mojego wpisu na Instagramie “Uważność w 5 minut”. Opisuję tam 5-minutowe ćwiczenie prowadzące do życia “tu i teraz”.

Zostań ze mną

na ścieżce ku pełni życia
Zapisz się do mojego newslettera, poprzez który będę dzielić się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem w budowaniu wolności.